Blok Popularnonaukowy łączy w sobie elementy nauki, rozrywki i popkultury. W tym roku będziecie mogli uczestniczyć w tematycznych prelekcjach. Gościem specjalnym konwentu jest Michał Cetnarowski, który przeprowadzi warsztaty literackie oraz Panel LEMologiczny.

 

 

Temat: Warsztat literacki z Michałem Cetnarowskim 

Michał Cetnarowski - pisarz, tłumacz komiksów, publicysta, redaktor specjalizujący się głównie w literaturze fantastycznej, autor wielu opowiadań, publikowanych między innymi w Nowej Fantastyce, Science Fiction, Fantasy i Horrorze i Magazynie Fantastycznym. 

 

Temat: Tajniki chiromancji, czyli co możemy wyczytać ze swoich dłoni

Krótka historia chiromancji i warsztaty, podczas których nauczycie się rozpoznać znaki na dłoniach oraz poznacie ich znacznie i wpływ na wasze życie. 

Anita Marcinkowska - gostyńska licealistka, członkini Klubu Fantastyki - Kopuła Zapomnienia. Zainteresowana sztuką, ludźmi oraz fantastyką.

 

Temat: Muzyka w grach 2.0

Kolejna prelekcja której inspiracją jest muzyka z gier komputerowych. Stare czy nowe muzyka zawsze była integralną częscią każdej rozgrywki. Zapraszam serdecznie na podróż po znanych i mniej znanych nutkach w formie małych zgadywanek :) Kto wie może sama muzyka zainspiruje paru z was po sięgniecie po niektóre tytuły? 

Filip Konieczny - planszówkowicz, karciarz, kolekcjoner. Fan wszelakiej fantastyki, gier RPG oraz dobrej opowieści. Prelegent, budowniczy i niszczyciel światów (głównie z Lego), konwentowicz.

 

Temat: Historia walczących kobiet. Dowody archeologiczne. Źródła. Praktyka

Od zarania dziejów wojownicze kobiety rozbudzały wyobraźnię mężczyzn. Jednocześnie przez wieki były spychane na margines, ich istnienie negowane. Rolą kobiety miała być opieka nad ogniskiem domowym. Czy niewiasty naprawdę imały się wojaczki? Jak sobie radziły z mieczami, lub toporami które rzekomo były zbyt ciężkie, by nimi władać? Czy były zdolne poruszać się w średniowiecznych zbrojach? Prelekcja powinna odpowiedzieć choć na część z tych pytań.

Krzysztof Jagiełło - miłośnik historii oraz wieczny uczeń sztuki tkania opowieści. Mistrzowanie w przeróżnych systemach RPG wynaturzyło jego wrodzone zamiłowanie średniowiecznego rynsztunku oraz potrzebę realizmu do poziomu obsesji. Dał jej ujście w swojej debiutanckiej powieści „Piast Mściciel”, która ukazała się w 2019 roku nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego.

 

Temat: Zła wizerunek popkulturowy

Prelekcja poświęcona rozmaitym czarnym charakterom, antybohaterom i innym zakapiorom, pojawiającym się w kinie popularnym, kreskówkach, komiksach etc. Podczas wnikliwych badań filozoficznych i antropologicznych dzieł tego formatu, co "Jazon z gwiezdnego patrolu", "He-Man", "Pokemony" czy seria bondowska, prelegent spróbuje odpowiedzieć na pytania: - jaki obraz zła przekazuje nam popkultura?
 - co jest jego genezą?
 - jak można (jeśli można) mu zaradzić?

Rafał Nawrocki - doktor UAM w Poznaniu w zakresie literaturoznawstwa (specjalność - fantastyka grozy i polska sf), autor dwóch książek popularnonaukowych, licznych publikacji w pracach zbiorowych, czasopismach ("Polityka", "Nowa Fantastyka", "Fantastyka", "Czas Fantastyki", "Język Polski w Liceum", "Elewator", "Barbarzyńca" i in.), wstępu do powieści Dicka "Wyznania łgarza", wierszy (współtłumacz R. Burnsa) komiksu i opowiadań ("Fantastyka", "Magazyn Fantastyczny"). Na co dzień prowadzi własne biuro rachunkowe dla społeczników i artystów, prywatnie mąż i ojciec. Mieszka na stałe w Poznaniu.