Wykłady Tematyczne

Data: Sobota - 20 lipca |
Miejsce: Sala Wykładowa | Szkoła Podstawowa nr 3 w Gostyniu

| 11:00 - 12:00 |

Fantastyczne pomysły i jak je znaleźć. Pogadanka o blokadzie twórczej

Opis: Czy znasz to uczucie, kiedy chcesz coś stworzyć, ale twoje wewnętrzne źródło kreatywności zasycha? Uczucie, że już nigdy nic nie wymyślisz? Jeśli tak, to prawdopodobnie doświadczyłeś blokady twórczej – ciemnej strony pracy kreatywnej. Jak sobie z nią poradzić? Wpadnij na wykład i wspólnie z innymi uczestnikami dyskusji, rozłóż art-block na czynniki pierwsze (i na łopatki!).

Laura Fornalik – freelancerka, ilustratorka, graficzka, twórczyni komiksów i animacji z doświadczeniem w wydawnictwach i drukarni. Absolwentka Animacji i Grafiki Interaktywnej na CDV w Poznaniu. Zainteresowana stylistyką vintage, kulturą Wschodu, projektowaniem interfejsów, a poza branżą także czytaniem i pisaniem powieści.

| 12:00 - 13:00 |

Jeśli Twoje dziecko czyta Jacka Dukaja, to wiedz, że coś się dzieje…

Opis: Najczęściej nagradzany polski pisarz fantastyki. Futurolog. Publicysta. Krytyk. Na podstawie jego utworów powstały nominowana do Oscara animacja „Katedra” oraz serial na Netflixie „Kierunek: Noc”. Grę komputerową pisze sobie sam. Okrzyknięty następcą Stanisława Lema, wrzucony do kanonu lektur szkolnych. Albo się go kocha, albo nienawidzi. W środowisku mówi się (czego pisarz bardzo nie lubi), że Dukaj nie ma fanów, Dukaj ma wyznawców. Dlaczego? Kim jest pochodzący z Tarnowa autor fantastyki i dlaczego jego twórczość zachwyca? A może… nie zachwyca? W swoim wystąpieniu spróbuję odpowiedzieć na wszystkie te pytania. Przybliżę trudności, z jakimi styka się czytelnik sięgający po twórczość Dukaja po raz pierwszy, zmierzę się z opiniami na jej temat, podam przykłady interesujących (a nawet bulwersujących!) środowisko literackie czy językoznawcze zjawisk występujących w powieściach tarnowianina. Obiecuję, że nie będzie nudno.

Ilona Mikołajczak – doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Autorka publikacji językoznawczych i krytycznoliterackich. Korektorka, redaktorka i animatorka wydarzeń kulturalnych. Opiekunka Pracowni Literackiej działającej przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu od 2019 roku. Od czasu do czasu nauczycielka języka polskiego jako obcego, propagatorka terapii przez pisanie i członkini jury w konkursach literackich. Mówiąc po literackiemu: przywoływaczka słów. Jednym słowem pomaga i pokazuje, jak można pisać, mówić, przeżywać i czerpać z tego korzyści.

| 13:00 - 14:00 |

Mapki, słowniczki i dodatki - zmora czytelników czy podwaliny światów, które kochamy?

Opis: Czemu Diuna to hard sf? I czemu Tolkien stosuję mistycyzm a nie magię?
Wszelakiego rodzaju dodatki towarzyszą odbiorcy od zawsze – występują w grach RPG, kompendiach, grach PC i powieściach. Często stanowią dodatkowy flair/merch, którym poszczególne wydawnictwa starają się zachęcić czytelnika do kupienia odnowionej klasycznej pozycji, jednakże w wielu przypadkach stanowią pewnego rodzaju wgląd w warsztat pisarza-światotwórcy.
Niezależnie od momentu ich powstania i celu wytworzenia takowych dodatków, można za pomocą kilku teorii dogłębnie zanalizować nie tyle elementy inspiracji historyczno -kulturowej (czyli motywy, fabułę itp.), co wytworzyć właściwie strukturalny przepis na dobrze prosperujący (a więc możliwy do przeniesienia na inne media) świat SF czy Fantasy.
Czy jest zatem możliwe na wstępnym etapie w łatwy sposób ocenić, czy dany pomysł na świat ma sens, czy może jednak nie?
Tego, oraz wielu innych rzeczy (ile procent powinna stanowić geografia w świecie fantasy? ile faktycznie trzeba spłodzić elementów społecznych kształtujących dany świat?) dowiecie się z prelekcji.

Klaudiusz Mirek – prezes, barman, edytor, redaktor, kierownik projektów i nauczyciel. Pozostaje w burzliwym – i nieco niezdrowym – romansie z kulturą od kilkunastu lat. Toczy nierówny bój z edukacją na podwójnym froncie (zarówno jako odbiorca jak i nadawca). Jest recenzentem trzech sztuk teatralnych, książek i, co gorsza, poezji lokalnej. Autor: artykułów naukowych z pogranicza literaturo- i językoznawstwa, niszowych sprawozdań z lokalnych wydarzeń kulturalnych, kontrowersyjnych opinii na bookstagramie. Prywatnie entuzjasta kotów, fantastyki i negroni, uczulony na czasowniki i nagromadzenie przymiotników w tekście.

| 14:00 - 15:00 |

Pewnego razu w feudalnej Japonii O tym jak Japończyk przyczynił się do reanimacji westernu

Opis: Małe miasteczko, dym przetaczający się po ulicach, rewolwer, kobieta w opałach, dwóch silnych mężczyzn… i katany. Można pomyśleć, że jest to opis współczesnego filmu rozrywkowego, który bawi się gatunkami. A jednak mowa o produkcji filmowej z 1961 roku. Zapraszam na analizę filmu „Straż przyboczna” Akiry Kurosawy – dzieła dzięki któremu powstało „Za garść dolarów” Sergio Leone.

Dariusz Szołtys – Bezrobotny student z Katowic co zdecydowanie ogląda za dużo filmów. W wolnych chwilach sięgnie po komiks i mangę, żeby udowodnić, że czytać też potrafi. Nolan do wora a wór do jeziora.

| 15:00 - 16:00 |

Ciemną nocą wiersze białe nie wychodzą

Opis: Niech ta prelekcja będzie próbą wyrwania poezji z oków dreszczy, doświadczanych na lekcjach języka polskiego. Norbert Góra zabierze Was w krótką podróż, w ramach której będzie można obserwować taniec poezji i horroru, trwający już od setek lat. To niezwykła okazja do wysłuchania, co współcześnie szepcze liryka grozy i jak odnajduje się ona na literackim rynku. W trakcie prelekcji autor przedstawi również swoje wiersze, które ukazały się w rozmaitych antologiach poza granicami Polski. Będzie to także możliwość zapoznania się z bogatym dorobkiem literackim Norberta Góry.

Norbert Góra – rocznik 1990. Poeta i pisarz. Autor powieści „Dziwny Dom”, zbioru opowiadań „Brutalność”, współautor zbiorów opowiadań „Cztery Echa Grozy”, „U progu mroku”, trzech anglojęzycznych tomików mrocznej poezji: „Globe bathed in horror”, „Darkness in the end”, „Deadlines”, a także anglojęzycznego tomiku haiku: „There must be something between dark and light”. Jego wiersze i opowiadania były opublikowane w rozmaitych magazynach i antologiach w Hiszpanii, Meksyku, Chile, Brazylii, Finlandii, Szwecji, Albanii, Włoszech, Korei Południowej, Chinach, Zimbabwe, Zambii, Nigerii, Republice Południowej Afryki, Kenii, Indiach, Bangladeszu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Chorwacji, Serbii, Rosji, Kazachstanie, Czarnogórze, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Grecji, Turcji, Arabii Saudyjskiej, Iranie, Wietnamie, Czechach, na Filipinach, w Rumunii oraz Kolumbi

 

| 17:00 - 18:00 |

Zaburzenia osobowości na przykładach znanych postaci fikcyjnych

Opis: Zapraszam Was na wycieczkę. Podróż rozpoczyna i kończy się urokliwym Gostyniu, jednak nie mogę zdradzić Wam przystanków na zaplanowanej trasie. Po drodze napotkamy postacie, które są nie tylko wytworem wyobraźni, ale także lustrem ludzkich doświadczeń. W trakcie prelekcji przenikniemy przez labirynt emocji i zachowań, przyglądając się niezwykłym postaciom z literatury i filmu, które ilustrują różnorodne aspekty ludzkiej psychiki, a mówiąc ściślej… aspekty zaburzeń osobowości, jakie wyróżniamy w psychologii. Nawet najbardziej fantastyczne postacie mogą odzwierciedlać głębokie prawdy o nas samych. Dołączcie do eksploracji przez zawiłe zakamarki ludzkiej psychiki, gdzie literatura i film stają się krzywym (a może prawdziwym?) odbiciem nas samych!

Kajetan Cybulski – wizjoner, filantrop, wielbiciel sztuki, przyjaciel rodziny, obrońca uciśnionych, obieżyświat, człowiek orkiestra. Na codzień toczy nierówną walkę z pracą magisterską z psychologii. W teatrze zajmuje się wszystkim tym, czego nie chce podjąć się nikt inny (łącznie z pierwszą pomocą w razie wypadków na próbach). W wolnym czasie interesuje się kinematografią, podróżami, katalońską piłką nożną oraz dobrym mordobiciem.